Zemeljski plin
Domplan izvaja dejavnost distribucije plina že od leta 1992 in jo trenutno izvaja na območjih Mestne občine Kranj, Občine Naklo in občine Šenčur.
Zemeljski plin je zaradi okoljskih prednosti in ugodne cene najprimernejši energent za urbana območja. Vsekakor je pomembno vplival in še vedno vpliva na kakovost zraka v Kranju in okolici.
Domplan d.d. zagotavlja zanesljivo, varno in učinkovito oskrbo z zemeljskim plinom za ogrevanje, kuhanje, toplo sanitarno vodo in tehnologijo.
Priključevanje na zemeljski plin je enostavno in uporabniku prijazno, plin je vsestransko uporaben, udoben in ekonomičen vir ogrevanja.
Splošno o zemeljskem plinu
Zemeljski plin se črpa iz vrtin v zemeljsko skorjo tudi do 6.000 metrov globoko in se po ceveh dovaja na površje. Najpogosteje se nahaja v bližini naftnih zalog ali na samostojnih plinskih poljih. Velja za pomemben vir helija, vodika in drugih žlahtnih plinov.
Energijska vrednost
Povprečna energijska vrednost zemeljskega plina je:
- zgornja kurilna vrednost 10,5817 kWh/Sm3
- spodnja kurilna vrednost 9,473 kWh/Sm3
Kakovost zemeljskega plina, je predpisana s sistemskimi obratovalnimi navodili. Kakovost prevzetega zemeljskega plina, se v skladu z zakonodajo večkrat mesečno spremlja na prevzemnem mestu s certifikati o sestavi zemeljskega plina.
Kalorična vrednost zemeljskega plina
Kalorična vrednost zemeljskega plina (KV) je merilo za količino energije, ki se sprosti v obliki toplote pri zgorevanju energenta.
Enota za plinasta goriva je kJ/m3 ter tudi kWh/m3; meri se zgornja (Gross Calorific Value) ali spodnja (Net Calorific Value) kalorična vrednost; zgornja vključuje toploto, nastalo ob kondenziranju vodne pare v dimnih plinih in prehodu v tekočino, za razliko do spodnje, ki tega ne vključuje.
Povprečna zgornja kalorična vrednost zemeljskega plina v Sloveniji znaša 37.968 kJ/Sm3.
Kemijska sestava energenta
Zemeljski plin je fosilno gorivo, ki je v čisti obliki brez oblike, barve in vonja. Zaradi varnostnih razlogov se zemeljskem plinu pred distribucijo doda poseben vonj (odorant), ki omogoča, da ga zaznamo in izsledimo, če bi izhajal iz plinskega sistema.
Podrobna kemijska analiza:
– metan ( CH4) 98,2%
– etan (C2H6) 0,6%
– drugi ogljikovodiki 0.2%
– dušik (N2) 0,9%
– žlahtni plini
Navadno so prisotne v zemeljskem plinu večje količine višjih ogljikovodikov, kot so etan, propan, butan in eten. Pri zgorevanju se sprošča toplota, kot stranska produkta pa nastajata vodna para (H2O) in ogljikov dioksid (CO2). Potrebno je poudariti, da je zemeljski plin v plinovodnem sistemu, ki ga uporabljamo ne vsebuje žveplovih spojin.
Zaloge
Najbolj bogate zaloge zemeljskega plina se nahajajo na Bližnjem vzhodu in v Rusiji, z največjim nahajališčem pa se ponaša država Katar. Strokovnjaki ocenjujejo, da zadoščajo že potrjene zaloge zemeljskega plina ob današnji dinamiki porabe energenta za približno 65 let.
Slovenija, sicer lastnih zalog zemeljskega plina nima, vendar imamo zagotovljen dostop do vseh za Slovenijo pomembnih transportnih poti plina. Sistem povezovanja domačih dobaviteljev s svetovno znanimi energetskimi družbami, pa zagotavlja zanesljivost zalog plina za nemoteno oskrbo naših odjemalcev zemeljskega plina.
Kaj je zemeljski plin
Zemeljski plin je energent, katerega uporaba zelo hitro narašča, ker je med fosilnimi gorivi energetsko najučinkovitejši in ekološko daleč najprimernejši.
Je fosilno gorivo, nastalo pred mnogo milijoni let. Flora in favna, ki so jo kamnite gmote pokopale v morja in jezera, se je zaradi velikega pritiska in silne vročine spremenila v ogljikovodike različnih stanj – v trdne (premogi), tekoče (nafta) in plinaste (zemeljski plin). Po drugi razlagi pa zemeljski plin še vedno nastaja v procesih, ki se odvijajo v velikih globinah v notranjosti zemlje. Bližje površini priteče pri potresih in premikih zemeljskih plasti.
Zemeljski plin je zmes različnih plinov, od katerih je največ metana (tudi do 99 %). V manjših količinah so prisotni še etan, propan, butan, primesi težjih ogljikovodikov, dušik in ogljikov dioksid.
Nahaja se tudi do pet in več tisoč metrov pod zemeljsko površino v poroznih zemeljskih plasteh pod nepropustnimi zemeljskimi plastmi. Je pod tlakom tudi višjim od 300 barov, odvisno od globine nahajališča, in ima temperaturo tudi višjo od 180 °C. Najbolj pogosto se nahaja kot plinska blazina nad nafto v naftnih poljih in omogoča pridobivanje surove nafte brez črpanja. Niso pa redka podzemeljska polja zemeljskega plina brez prisotnosti nafte (čista plinska polja).
Zemeljski plin je brez barve in vonja. Za uporabo v široki potrošnji mu iz varnostnih razlogov dodajamo vonj – odorant, zato da ga ljudje lahko zaznamo že v koncentraciji, ki je daleč pod spodnjo mejo eksplozivnosti.
Najpogosteje ga merimo v Sm3 (standardni kubični meter je količina plina, ki ima pri tlaku 1013,25 mbar in temperaturi 15°C prostornino 1 m3).
Zemeljski plin je lažji od zraka (gostota zraka je 1,293 kg/Sm3, gostota zemeljskega plina pa 0,68 kg/Sm3), zato se v zraku hitro dviga. Vžge se pri temperaturi od 595 do 630 °C. Vrelišče ima pri -161 °C, zmrzne pa pri -182 °C. Zemeljski plin, ki ga prodajamo v Sloveniji, ima nazivno kurilnost (“spodnjo kalorično moč”) 34.076 kJ/Sm3.
Zemeljski plin gori z značilnim modrim plamenom. Pri zgorevanju se sprošča toplota, nastajata pa ogljikov dioksid in vodna para. V mešanici z zrakom je eksploziven v razmerju 5 do 16% zemeljskega plina v zraku. Močnejše eksplozije so pri koncentracijah bližje spodnje meje.
Transportiramo ga v plinastem stanju po plinovodih ali utekočinjenega s posebnimi ladjami (metanijerami) za utekočinjeni zemeljski plin, redkeje pa v železniškem in avto transportu v toplotno izoliranih cisternah.
Uporabljamo ga za ogrevanje, hlajenje, proizvodnjo toplote v tehnoloških procesih, proizvodnjo elektrike in kot surovino širokega spektra v kemični industriji.
Stisnjeni zemeljski plin (SZP - CNG)
Družba Domplan d.d. že od leta 2010, ko je kupila prvo vozilo in polnilnico na stisnjen zemeljski plin (SZP oz. CNG – Compressed natural gas) uvaja vozila na SZP v svojem voznem parku.
Trenutno ima družba v lasti 15 vozil, ki so ekonomsko in okoljsko bistveno bolj sprejemljiva od bencinskih in dizel vozil.
Družba Domplan d.d. načrtuje gradnjo javne polnilnice za osebna in tovorna vozila v Čirčah pri Kranju ter njeno otvoritev v sredini leta 2020.
Več o vozilih na SZP si lahko preberete na spletni strani: https://www.zemeljski-plin.si/promet/
Vozni park CNG vozil
Vozni park CNG vozil
Polnilnica CNG
Informacije za bodoče uporabnike zemljskega plina
Stroški ogrevanja v strukturi letnega proračuna posameznika predstavljajo vedno večji delež, zato je poleg racionalne rabe toplotne energije, odločitev o izbiri energenta za ogrevanje bistvenega pomena za optimizacijo stroškov ogrevanja.
Pravilnost odločitve za prehod na uporabo zemeljskega plina potrjuje zadovoljstvo uporabnikov, ki so priključeni na skupne kotlovnice in individualnih uporabnikov na območju Mestne občine Kranj, občine Naklo in občine Šenčur
S prehodom na uporabo zemeljskega plina za zadovoljevanje energetskih potreb si zagotovite najvišjo stopnjo bivalnega udobja.
Za vsa dodatna pojasnila pokličite sodelavce v PE Inženiring in PE Energetika (kontaktni podatki so spodaj).
Priklop plinske instalacije na plinovodno omrežje
Za zagotovitev varne uporabe zemeljskega plina v stanovanjskih objektih ter za optimalno preureditev ogrevanja na zemeljski plin je predviden sledeč postopek:
- Predložitev projekta plinske napeljave strokovni službi distributerja plina v PE Energetika,
- Skupaj s projektom notranje plinske instalacije je potrebno oddati izpolnjen obrazec (Obrazec za pregled notranje plinske instalacij (PDF)),
- Montaža kurilne naprave in plinske napeljave v objektu skladno z odobrenim projektom z izbranim registriranim izvajalcem,
- Pridobitev izjave s strani področne dimnikarske službe o ustreznosti izvedbe namestitve kurilne naprave,
- Trdnostni in tesnostni preizkus plinske napeljave v objektu. Opravi ga izvajalec plinske instalacije ob prisotnosti strokovne službe distributerja plina (Domplan d.d. – PE Energetika).
Izdelava projekta plinske napeljave
Za racionalno predelavo ogrevanja na zemeljski plin in za njegovo varno uporabo je obvezna izdelava projekta notranje plinske napeljave. Projekt notranje plinske napeljave lahko izdela le projektant z ustrezno strokovno izobrazbo, s projektantskim izpitom in registracijo pri Inženirski Zbornici Slovenije.
Projekt plinske napeljave mora vsebovati potek in dimenzije plinske napeljave od požarne pipe na objektu do plinskih trošil, dimenzije dimovodnih naprav in ukrepe za zagotovitev zadostne količine zraka za zgorevanje in prezračevanje prostorov glede na izbrani plinski kotel. Popis materiala in del, ki je sestavni del projekta, omogoča pridobivanje ponudb različnih izvajalcev in cenovno primerjavo za izbiro izvajalca.
Pred izvedbo plinskih instalacij je potrebno projekt oddati v pregled in odobritev strokovni službi distributerja plina (Domplan d.d. – PE Energetika, Planina 76, Kranj). Skupaj s projektom notranje plinske instalacije je potrebno oddati izpolnjen obrazec (obrazec za pregled dokumentacije za notranjo plinsko instalacijo – obrazec NPI), ki ga izpolni projektant.
Montaža kurilne naprave in plinske napeljave v objektu
- Izvajalec plinovodne napeljave je lahko instalacijsko podjetje ali obrtnik, ki je usposobljen in registriran za izvajanje plinskih instalacij. Izvajalec se mora pred pričetkom izvajanja del registrirati pri strokovni službi SODO. Pri registraciji je potrebno predložiti potrdilo o registraciji podjetja, A-test varilca in A-teste uporabljenih materialov.
- Izvajalec dimovodne napeljave je lahko podjetje ali obrtnik, ki je registriran za to dejavnost.
- Montažo regulatorja opravi izvajalec notranje plinske instalacije. Regulator izvajalec prevzame pri strokovni službi SODO.
- Priklop plinskega kotla lahko opravi le pooblaščeni izvajalec.
- Montažo plinomera lahko opravi pooblaščen izvajalec ob prisotnosti strokovne osebe distributerja plina po uspešno opravljenih tlačnih preizkusih.
Pregled kurišča in preizkus tesnosti plinske napeljave v objektu
Pregled kurišča, zajema zraka in odvoda dimnih plinov opravi področna dimnikarska služba. Tesnostni preizkus plinske napeljave v objektu s strani predstavnika distributerja je brezplačen, kakor tudi dobava regulatorja tlaka in plinomera za gospodinjstva.
Uplinjanje notranje plinske instalacije
Uplinjanje notranje plinske instalacije in izpust plina lahko izvede le pooblaščeni predstavnik distributerja plina.
Za priključitev in dodatne informacije se lahko obrnete na spodnje kontakte:
- PE Energetika; tel. 04/20-68-800 – 24 urna dežurna služba in email: energetika@domplan.si
Kontakt za priključitev na zemeljski plin
Gašper Gašpirc, gasper.gaspirc@domplan.siTelefon: 04/2068 811
Načrt nujnih ukrepov
Na podlagi 4. točke 118. člena Zakona o oskrbi s plini – ZOP (Uradni list RS, št. 204/21 in 121/22), Uredbe 2017/1938/(EU) Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2017 o ukrepih za zagotavljanje zanesljivosti oskrbe s plinom in o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 994/2010 ter 19. člena Akta o načrtu za izredne razmere pri oskrbi s plinom (Uradni list RS, št. 136/22) operater distribucijskega sistema družba Domplan d.d. Kranj, Bleiweisova cesta 14, 4000 Kranj, objavlja
Načrt nujnih ukrepov za zagotavljanje zanesljivosti oskrbe zaščitenih odjemalcev v primeru izrednih razmer
za distribucijske sisteme zemeljskega plina za geografska območja Mestne občine Kranj, Občine Naklo in na 1., 2. in 4. ožjem območju Občine Šenčur
- Povezava do ukrepov: Načrt nujnih ukrepov
Navodilo za sporočanje podatkov o trošilih
Navodilo za sporočanje podatkov o trošilih velja za vse odjemalce zemeljskega plina razen gospodinjskih odjemalcev.
Skladno z Energetskim zakonom (EZ1, Uradni list št. 17/2014 in 81/2015, v nadaljevanju: zakon) morajo vsi odjemalci operaterju distribucijskega sistema, na katerega so priključeni, sporočiti podatke o svojih trošilih. V ta namen objavljamo obrazec za sporočanje podatkov o trošilih. Prosimo vas, da naveden obrazec izpolnite in nam pošljete po pošti.
V rubriki namen uporabe zemeljskega plina pa obkrožite tisto številko (od 1 do 12), pod katero je navedena ustrezna uporaba zemeljskega plina na vašem odjemnem mestu. Vsi odjemalci razen zaščitenih odjemalcev obkrožijo eno izmed številk od 1 do 10. Zaščiteni odjemalci obkrožijo številko 11 ali 12.
V skladu z zakonom so zaščiteni odjemalci:
- Gospodinjski odjemalci;
- Osnovne socialne službe, ki so izvajalci:
- zdravstvene dejavnosti, vključno z rehabilitacijo in nego;
- vzgojno-varstvene dejavnosti;
- izobraževalne dejavnosti, vključno z dijaškimi in študentskimi domovi ter univerzitetnimi knjižnicami;
- socialnovarstvene dejavnosti.
Izpolnjen, žigosan in podpisan obrazec nam pošljite na naslov:
DOMPLAN d.d.
Bleiweisova 14
4000 KRANJ
V kolikor obrazca ne bomo prejeli, bomo uporabili podatke, ki jih vodimo v naših evidencah.
Vodja PE Energetika: Luka Šink
Reševanje reklamacij in pritožb za gospodinjske odjemalce
Informacija gospodinjskim odjemalcem zemeljskega plina o reklamacijah in pritožbah (na podlagi 50. in 175. člena Energetskega zakona – Uradni list RS. Št 17/14 in 81/15)
Dobavitelj zemeljskega plina, DOMPLAN, d.d., Bleiweisova 14, 4000 Kranj se obvezuje, da bo pri reševanju reklamacij in pritožb upoštevalo vse pravice, ki pripadajo gospodinjskim odjemalcem.
V zvezi z domnevnimi kršitvami dobavitelja pri izvajanju pogodbe o dobavi zemeljskega plina lahko gospodinjski odjemalec:
- Najprej vloži pisno reklamacijo pri dobavitelju, DOMPLAN, d.d. in sicer po pošti na naslov Bleiweisova 14, 4000 Kranj, preko faksa št. 04/2068 801 ali elektronske pošte energetika@domplan.si.
- V primeru nestrinjanja z odločitvijo dobavitelja o reklamaciji v zvezi z domnevnimi kršitvami dobavitelja, lahko vloži pobudo za začetek postopka izvensodnega reševanja potrošniških sporov (v nadaljevanju: postopek IRPS) pri Evropskem centru za reševanje sporov – ECDR (v nadaljevanju: imenovani izvajalec IRPS).
Pobuda bo v okviru postopka IRPS obravnavana s strani imenovanega izvajalca IRPS skladno z Zakonom o izvensodnem reševanju potrošniških sporov (Uradni list RS, št. 81/2015).
Gospodinjski odjemalec pobudo za postopek IRPS vloži neposredno pri imenovanem izvajalcu IRPS. Podrobnejše informacije v zvezi s postopkom IRPS lahko gospodinjski odjemalci pridobijo neposredno na spletni strani www.ecdr.si ali preko e-pošte info@ecdr.si oziroma tel. št. 08/2056 590 imenovanega izvajalca IRPS.
Gospodinjski odjemalec lahko poišče dodatno pomoč v zvezi s pravicami potrošnika pri:
• Tržnem inšpektoratu RS
• Uradu Republike Slovenije za varstvo potrošnikov
• Zvezi potrošnikov Slovenije