Vaje evakuacije iz stavb

Skladno z 11. členom Pravilnika o požarnem redu morajo lastniki ali uporabniki stavb, za katere je treba v skladu z drugim odstavkom 2. člena tega pravilnika, izdelati načrt evakuacije, najmanj enkrat letno izvesti praktično usposabljanje za izvajanje evakuacije iz stavbe ob požaru ter voditi evidenco o času, sodelujočih in načinu izvedbe usposabljanja.

Praktična usposabljanja za izvajanje evakuacije iz stavbe ob požaru bodo izvedena v okviru vsakoletnih zborov etažnih lastnikov. Upravnik vam bo poleg navodil za varno evakuacijo predstavil tudi uporabo gasilnikov in ostalih sistemov zaščite pred požarom, v kolikor so v vaši stavbi vgrajeni. Osnovno usposabljanje, ki ga bo izvedel upravnik, je brezplačno. V kolikor se boste etažni lastniki v določeni stavbi odločili za izvedbo usposabljanja s strokovnjakom za požarno varnost oziroma pristojno gasilsko službo, bo le to plačljivo v okviru njegove storitve.

Tukaj najdete podrobnejša navodila za ukrepanje v primeru izrednih dogodkov in posledično evakuacije iz stavbe:

Glavna navodila za ukrepanje v primer evakuacije pa so naslednja:

  1. Upoštevajte navodila odgovorne osebe za požarno varnost oziroma vodje gasilcev ali vodje intervencije.
  2. Iz prostorov se umaknite po označenih (zeleno bele puščice) poteh evakuacije (umika).
  3. Če je potrebno in ste usposobljeni uporabljati ročni gasilnik ter ostale naprave za začetno gašenje, se po potrebi za lažji umik poslužujte vseh razpoložljivih gasilnih naprav, ki se nahajajo na izhodni poti umika iz prostorov objekta.
  4. Seznanite se z lokacijo ročnih gasilnikov in uporabo le-teh.
  5. V primeru umika iz stavbe se poslužujte najkrajših poti, ki so vrisane v načrtu evakuacije, leta pa je obešen v vsaki etaži stavbe. Pri tem upoštevajte vaš položaj.
  6. Vrata svojih stanovanj ali poslovnih prostorov pustite odklenjena, saj stavbo gasilska služba vedno pregleda v celoti. V kolikor so vrata zaklenjena, gasilska enota v prostore vlomi.
  7. Ogroženim in poškodovanim nudite takojšnjo pomoč.
  8. Prostor skušajte zapustiti v koloni, po stopnišču upoštevajte dvovrstno razvrstitev in v primeru slabe vidljivosti hodite ob steni.
  9. Uporaba dvigala je prepovedana.
  10. Na poti umika se je prepovedano vračati in odlagati predmete ter stvari, ki bi ob evakuaciji predstavljale oviro za varen prehod na zbirno mesto.
  11. V primeru, da evakuacijska pot ni prehodna zaradi dima, zaprite vrata in ostanite v prostoru. Pri oknu z glasnimi vzkliki opozorite nase in počakajte gasilce (lahko uporabite tudi mobilni telefon).
  12. Ugotovite, če so vse vam znane osebe evakuirane in zbrane na evakuacijskem zbirališču. O pogrešanih takoj obvestite vodjo intervencije.
  13. Poškodovanim nudite prvo pomoč v obsegu znanja in obvestite reševalno službo.
  14. Ostanite zbrani in mirni.
  15. Z operativnimi enotami sodelujte pri razjasnitvi vzrokov požara, varovanju stavbe in odstranjevanju posledic požara.